22.3.2023

בית הצבעים של סם חלבי בדאליית אל כרמל

חוויה בצבעים-מרכז מבקרים, גלריית אומנות, מוזיאון

סם חלבי המכונה "צייד הצבעים" הינו אומן ייחודי שמעטים כמותו ידועים בעולם. חלבי הוא אומן טוטאלי חסר גבולות, יוצר צעיר ורחב אופקים שאין גבול לדמיונו הפורץ. ייחודו מתבטא בפורמטים הגדולים והעוצמתיים של יצירותיו שיוצאות ממסגרות הציור המוכרות והופכות חלקים שלמים של מציאות לעבודות אומנות. השראתו מעוצמת התרבות הדרוזית מתחברת לאיכויות הציור המודרני ויוצרת מרקם בלתי רגיל של חוויה אמפטית חיובית, שמחה הגורמת להזדהות של הקהל הרחב עם עשייתו.

"בית הצבעים" הנו הפרויקט החדש של סם חלבי, ממוקם בכפר הציורי דאליית אל כרמל, בה סם חלבי נולד, בה מתגוררת משפחתו ובה הוא גם ממשיך לחיות וליצור. סם הנו בן עשירי למשפחה דרוזית מסורתית, נולד אחרי תשע אחיות. אומנותו נוצרת בהשראה מתמדת עם משפחתו, עם הוריו מהם נאלץ להיפרד, במיוחד עם אימו ממנה הושפע מאד ואף ירש כנראה חלק מאיכויותיו האומנותיות היצירתיות."בית הצבעים" הנו בית המשפחה המקורי של סם חלבי, הבית בו גדל וצמח, בו ניטעה בו לראשונה על ידי אימו, האהבה לאמנות, בו נהג להתבודד ולצייר מבוקר עד לילה, כשהחברה הדרוזית פחות קיבלה אמן דרוזי כמקצוע מכובד. 

בהמשך לתערוכותיו המוצלחות בארץ ובחו"ל בשנים האחרונות, בהן יצר מיצגי ענק, הבנויים מציורים פנטסטיים מלאי מרקמי צבע עצומים – "בית הצבעים" מבטא המשך ישיר לאותה עשייה. כל קירותיו של המבנה המרהיב, 600 מ', על ארבעת הקומות שלו, נצבעו על ידי סם חלבי במאות גווני צבע שהפכו אותו למעין פסל אדריכלי סביבתי, שכמוהו לא נראה עד כה בישראל.

הפרויקט בוצע בשיתוף חברת הצבע הישראלית "נירלט" המאמינה בתמיכה באמנים מקומיים ונרתמה לפרויקט עם 1500 ליטר צבע.

עולם האמנות מכיר בתים ייחודיים שנצבעו על ידי אמנים מוכרים ופורצי דרך. האמן האמריקאי הבולגרי כריסטו הפך את בניין הרייכסטאג בברלין ליצירת אמנות. האמן האוסטרי הונדרטוואסר צייר את מבנה תחנת הכוח בווינה. האמן הבריטי סם קוקס הפך את בית מגוריו ליצירה פנטסטית בגווני שחור ואפור וכמוהו גם האמן השוויצרי ניקולס פרטי שצייר על מבנה מוזיאון הירשהורן בוושינגטון. "בית הצבעים" של סם חלבי מצטרף לעבודות המיתיות הללו המחברות בין אמנות לחיים. 

"בית הצבעים" בדאליית אל כרמל כולל בתוכו עשרה חדרים של מתחמי תצוגה מרהיבים היוצרים מסלול ביקור בלתי נשכח בין כתליו. בקומת הכניסה ניתן לבקר במטבח וחדר האוכל של המשפחה, מתחם ההתכנסות שלהם שמרכזו השולחן הצבוע. באותה קומה מצוין סלון המשפחה, חדר הילדות של סם חלבי וחדר הסטודיו בו יצר את עבודותיו. חדר מיוחד בקומה מוקדש לאימו של סם חלבי ולמפות התחרה המעוצבות שלה שהיוו השראה ליצירתו של סם.  

ביציאה מהקומה, ניתן לבקר במרפסת המעוצבת המשקיפה על נופיו המרהיבים של הכפר. מבט אל גן הבית, דונם גודלו,  מגלה שדה נפלא של צמחים אמנותיים מעוצבים בשלל צבעים שיצר סם חלבי. 

בקומה התחתונה ניתן לבקר בתצוגת העבודות של סם חלבי בגלריה רחבה הפרושה על כל הסלון המקורי של בית המשפחה. בקומה זו יתקיימו סדנאות יצירה והפעלות לקהל ושם גם ניתן יהיה לרכוש מיצירותיו. ביציאה מהקומה אל הגינה ממוקמת מסעדה איכותית עם מאכלים דרוזיים מסורתיים, בהזמנה מראש. 

בחזרה אל גג הבית בקומה העליונה מתגלה מראה מרהיב של נוף הנשקף מארבעה צדדי הבית אל נופי הכפר הציורי. בקומה זה ממוקם בית קפה שגם הוא מעוצב בשפת הביטוי הצבעונית והאמנותית של סם חלבי.

סאם חלבי : בית הצבעים שיצרתי בבית הילדות בו גדלתי עם משפחתי בדאליית אל כרמל הנו הבית בו עברתי את השמחות, את הקשיים, את ההתמודדות ואת האובדן. החלטתי לצבוע את העבר ולשמר את הזיכרון ללא חשיבות לערך נדל"ני או לחומר. אני מספר את סיפור חיי דרך המייצג המרגש והאופטימי הזה שמאפשר לי להכניס את האומנות שלי לחיים של אנשים, לשמח." 

החל מה 7/4/23 פתוח לקהל כל ימות השבוע- ימים א-ה ושבת בין  10-18:00 , יום שישי 10-15:00.

מחיר השקה- 45 ₪ לאדם/ מחיר מיוחד לחייל בשרות ולאזרח ותיק- 30 ₪ לאדם/ כרטיס משפחתי (עד 3 ילדים)- 110 שח 
לרכישת כרטיסים- http://samhalaby.co.il/  
אוצר- דורון פולק 

בית הצבעים של סם חלבי-שכונת חלית עלי, דאליית אל כרמל. 
טלפון- 050-2257082 / 052-3635678  
 Waze אל אלסטח, דאלית אל-כרמל: https://waze.com/ul/hsvbcvwbwq


אשמח לשמוע את דעתך על הנושא, ניתן להשאיר תגובה, ממש פה למטה בבלוג או ברשתות החברתיות.

לקבלת עדכון על כל פוסט חדש שעולה - עקבו אחרינו בפייסבוק


תגובה 1:

  1. הייתי בדלית אל כרמל רציתי לבוא ופספסתי אבוא בשנית בעזרת ה'

    השבמחק

מוזמנים להשאיר את תגובתכם, כאן