8.5.2019

דוקאביב ה-21 יוצא לדרך!

פסטיבל דוקאביב יוצא שוב לדרך עם כ-130 סרטים דוקומנטריים חדשים ומעל 260 הקרנות. זוהי הזדמנות לחזות בשינויים שמתרחשים בעולם, ברעידות אדמה וסערות פוליטיות, סביבתיות ואנושיות, כפי שהן משתקפות מבעד לעיניהם של טובי היוצרים הדוקומנטריים. הפסטיבל יתקיים בסינמטק תל אביב ובשמונה מתחמים שונים ברחבי העיר מ-23 במאי עד 1 ביוני. 

בדוקאביב יוקרנו הסרטים הדוקומנטריים הבינלאומיים הבולטים של השנה, וביניהם: "הם לא יזקינו" של פיטר ג'קסון, "ארץ הדבש", זוכה הפרס הגדול בסאנדנס, "אפולו 11" של טוד דגלאס מילר, "חסד מופלא: אריתה פרנקלין", שיצא השנה אחרי 46 שנים בהן היה גנוז, "העדים של פוטין" של ויטלי מנסקי זוכה פסטיבל קרלובי וארי,"מפרץ הצללים" של נשיונל ג'יאוגרפיק - זוכה פרס הקהל בפסטיבל סאנדנס, "פגישה עם גורבצ'וב", מפגש פסגה בין שני הענקים ורנר הרצוג ומיכאל גורבצ'וב, "XY צ'לסי" על צ'לסי מאנינג, "מריאן ולאונרד: מילים של אהבה" על לאונרד כהן והמוזה שלו מריאן אילן, ו"סווייד: רוצים את הכל".הסרטים הזוכים בתחרות הישראלית, הבינלאומית ובתחרות הסרטים הקצרים יהיו זכאים באופן אוטומטי להגיש מועמדות לאוסקר האמריקאי.

דוקו בחוצות
השנה לראשונה תתקיים הקרנה בחוף הילטון, של סרט הגלישה "דור המומנטום" בבימוי האחים ג'ף ומייקל צימבליסט ובהפקת רוברט רדפורד. יתקיימו הקרנות חוץ גם בבית רומנו, נמל תל אביב, כיכר ביאליק, כיכר התרבות (הבימה), גן הפיסגה ביפו, מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט והקרנה של הסרט "בחזרה לוודסטוק" במתחם הדרייב אין הישן.

בשנת 2018, משך הפסטיבל קהל של 60,000 איש. בהמשך השנה, צפו בסרטי דוקאביב כ-120,000 איש. 

דוק אביב מארח
השנה מארח הפסטיבל את הבמאי המוערך קאזו הארה. הפסטיבל יקרין שלושה סרטים של אחד מהקולות הפרובוקטיביים והמשמעותיים ביותר בקולנוע התיעודי ביפן: "ארוס פרטי באופן קיצוני, 1974", "צבא הקיסר צועד עירום" ו-"להתראות CP". בנוסף יתארחו בפסטיבל הבמאים המקדוניים תמרה קוטבסקה וליובומיר סטפנוב עם סרטם "ארץ הדבש"; הבמאי המוערך ויטלי מנסקי חוזר לפסטיבל עם סרטו האחרון "העדים של פוטין"; הבמאי רוב גארבר יגיע עם סרטו "מה שהיא אמרה: האמנות של פולין קייל", על מבקרת הקולנוע המיתולוגית; הבמאית הצרפתייה קאליסטו מקנולטי עם סרטה "דלפין וקרול", הבמאי בנימינו בארסה עם סרטו "אמי נעלמת" ועוד.דוקו בינלאומי
11 סרטים נבחרו לתחרות הבינלאומית וביניהם "נוסעי חצות",על משפחת קולנוענים יוצאת דופן שבורחת מאימת הטאליבן; "כאן מייק וואלאס", דיוקן חריף של הפרסונה הטלוויזיונית המשפיעה מארה"ב; "שמשות אפלות" אשר חוקר את התעלומה של רצח נשים שיטתי במקסיקו במשך עשרות שנים; "לצלם את המאפיה" של הבמאית המוערכת קים לונג'ינוטו, על צלמת העיתונות הנועזת שתיעדה את המאפיה הסיציליאנית; "מרחק נגיעה" שיוקרן בבכורה בינלאומית, ועוד.

תחרות עומק שדה מעניקה פרס לסרטים בעלי חזון יצירתי יוצא דופן. בין הסרטים יוקרנו "אם שחורה", מסע פואטי מהפנט ברחבי ג'מייקה של הבמאי והצלם חאליק אלָה; "מראה אפריקאית", אשר מציג מחדש את דימוייה של אפריקה בעיני המערב באופן פרובוקטיבי; "העיר הסמויה מן העין" שצולל אל הקרביים הרוטטים של העיר הגדולה ועוד.

תשעה סרטי מוזיקה יוקרנו בפסטיבל השנה וביניהם: "דייוויד קרוסבי: זכרו את שמי" על הקאמבק המפתיע והחיים הגדולים של זמר הרוק-פולק, הגיטריסט ומשורר המחאה; "מיסטיפיי: מייקל האצ'נס", סיפורו הסוער והנוגע ללב של הסולן הכריזמטי של להקת "אינקסס"; "מריאן ולאונרד: מילים של אהבה" על סיפור האהבה היפהפה והטרגי בין לאונרד כהן למוזה הנורבגית שלו, מריאן אילן ועוד.

דוקו בנמל
גם השנה נמל תל אביב יארח את הפסטיבל ויקרין בהקרנות חוצות של סרטי מוזיקה שילוו בתקלוטים של שדרני רדיו הקצה: "חסד מופלא: אריתה פרנקלין", "ג'ון ויוקו: רק שמיים מעל" על העבודה המשותפת בהקלטת האלבום IMAGINE ו- "סווייד: רוצים את הכל" על אחת מלהקות הבריטפופ האינטליגנטיות, הסקסיות והנועזות ביותר. הכניסה להקרנות הנמל חופשית.

אמנות בדוקו
במסגרת סרטי אמנות ותרבות יוקרנו בין השאר, "ההתגלות של הילמה אף קלינט" על האמנית חלוצת הציור המופשט שהגילוי המחודש של יצירותיה חולל מהפכה בתפיסת ההיסטוריה של האמנות; "נורייב" על רקדן הבלט הקלאסי רודולף נורייב; "ההצעה" על פרויקט האמנות הפרובוקטיבי של הבמאית והאמנית ג'יל מגיד, שמבקשת לחשוף לציבור את הארכיונים של האדריכל המקסיקני הנודע לואיס ברגאן; "במעלה ההר" על האטלייה של האמן שֶן ז'יאנהוּאה בכפר הציורי בסין ועוד.קולנוע בדוקו
בנוסף יוקרנו סרטים שעוסקים באמנות הקולנוע: "באסטר הגדול" של הבמאי פיטר בוגדנוביץ' על הקומיקאי הגאון וכוכב הקולנוע האילם; "הרוח של פיטר סלרס", על קומדיית שודדי הים הגנוזה והמטורללת בכיכובו; "מה שהיא אמרה: האמנות של פולין קייל" על מבקרת הקולנוע האגדית; ו"דלפין וקרול" על הקולנוע הפמיניסטי והאקטיביסטי שיצרו דלפין סריג וקרול רוסופולוס בשנות השבעים בצרפת.

הבאוהאוס פוגש את המסך הגדול לרגל חגיגות המאה להיווסדו. בערב באוהאוס, יוקרנו סרטיהם של אמן הבאוהאוס לזלו מוהולי נאג׳, מיה קלר, אופיר פלדמן והאדריכל צבי אפרת.

המאסטרים בדוקו
סרטים של במאים גדולים יוקרנו במסגרת קטגוריית המאסטרים בפסטיבל, וביניהם: "מונרוביה אינדיאנה", סרטו ה-44 של הבמאי הותיק והמוערך פרדריק וייזמן; "יחי השטן" של הבמאית פני ליין; סרטים של ניקולאוס גיירהאלטר, טסאי מינג ליאנג וכן עותק משוחזר של יצירת המופת "הצעדה של שרמן" של רוס מקלווי.

דוקו להגנת הסביבה
הפסטיבל מתמקד השנה בסרטים העוסקים בקשר בין האדם לסביבה וביחסי הגומלין ביניהם. בין הסרטים: "חווה קטנה גדולה", להיט הפסטיבלים, על זוג מצליחנים שעוזבים את לוס אנג'לס כדי לבנות חווה אורגנית; "אקוורלה" של הבמאי המוערך ויקטור קוסקובסקי; ו"אדמה" המרהיב, שחוקר את האופן שבו בני האדם משנים את כדור הארץ.

קצרים בדוקו
בתחרות הקצרים יוקרן השנה בבכורה עולמית "בית בוטו", סרטם החדש של האדריכלים והאמנים לואיז למואה ואילה בקה ("ברביקניה", "אושר אינסופי"), וכן הסרט "2001 ניצוצות באפלה", אשר חוזר אל הראיון האלמותי של סטנלי קובריק מ-1968, לאחר השלמת סרטו "2001: אודיסיאה בחלל".

דוקו בניו-מדיה
קולנוע 360VR ייפתח בחדר הניו מדיה של הסינמטק ויציג השנה שישה פרויקטים ייחודים בבכורה ישראלית, העוסקים, כל אחד בדרכו, בפרספקטיבות שונות של זהות ובית, כולם במשקפי מציאות מדומה, ובכניסה חופשית.

פסטיבל דוקאביב מקיים אירועים מקצועיים במטרה לתת כלים משמעותיים ליוצרים מהתעשייה הדוקומנטרית הישראלית. לראשונה השנה יתקיים יום עיון בנושא "הפצה ושיווק בינלאומיים -  מיחסי ציבור ועד האוסקר", בהשתתפות תום אוייר מהאקדמיה האמריקאית לקולנוע (האוסקר) ומרים וויקנקאמפ מסוכנות היח"צ הברלינאית NOISE PR, בשיתוף קופרו והפורום הדוקומנטרי הישראלי. פופי דיקסון, מפיקה בריטית ("המתחזה", "חיות אמריקאיות" ו-"Untouchable), ואורסטיס ארנדיאקיס, מנהל פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ופסטיבל הקולנוע הדוקומנטרי בסלוניקי, יצטרפו לצוות המנטורים של DOC LAB TLV, מעבדת הראף-קאט הייחודית של הפסטיבל, בשיתוף הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה. במסגרת WebiDocs הפסטיבל מכוון לראשונה זרקור ליצירה דוקומנטרית עכשווית ברשת, בהשתתפות יוצרים ובכירים מהתעשייה.

ניתן לרכוש כרטיסים באתר:http://www.docaviv.co.il/

שלכם, יורם בר-סלעלחצו כאן ותמצאו הנחות ומבצעים על מגוון הופעות והצגות

אשמח לשמוע את דעתך על הנושא, ניתן להשאיר תגובה, ממש פה למטה בבלוג או ברשתות החברתיות.

לקבלת עדכון על כל פוסט חדש שעולה - עקבו אחרינו בפייסבוק


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מוזמנים להשאיר את תגובתכם, כאן