4.3.2017

הפסטיבל ה-14 של סרטים צרפתיים | 16 במרץ עד 5 באפריל 2017


שקית של גולות - סרטו של כריסטיאן דוגואיי, על פי רב המכר של ג'וזף ג'ופו, המביא את סיפורם האמיתי של שני אחים יהודיים בצרפת הכבושה וקורות משפחתם עד לשחרור, יפתח את הפסטיבל ה-14 של סרטים צרפתיים.

הפסטיבל יתקיים בסינמטקים של תל אביב, חיפה, ירושלים, חולון, ראש פינה ושדרות, בבית התרבות סביון, בנתניה ובגלובוס מקס אשדוד, 16 במרץ עד 5 באפריל 2017.

כבכל שנה יציג הפסטיבל מבחר סרטים בולטים מן השנה האחרונה בקולנוע הצרפתי רבים מהם מועמדים לפרסים שונים בתחרות הסזאר ורבים הוצגו בפסטיבלים שונים ברחבי העולם. 


את הפסטיבל ינעל הלהיט החדש של הכוכב הצרפתי הגדול עומר סי מחר הכל מתחיל. עומר סי מגלם את סמואל, צעיר חסר דאגות שיום אחד חייו מתהפכים כאשר הוא מגלה שנולדה לו בת שלא ידע על קיומה והוא מתמסר לגידולה. במסגרת הפסטיבל תתקיים גם מחווה מיוחדת לשחקן הוותיק ז'אן פול בלמונדו המציין השנה 60 שנות קריירה ויוקרנו שלושה מסרטיו הידועים. 

ילדים בקולנוע
הקולנוע הצרפתי מרבה לעסוק בילדים, בנעורים, בהתבגרות ובחינוך בדרכו המיוחדת. ברוח זו בחרו המנהלים האמנותיים של הפסטיבל, קרולין בונה – מנכ"לית עדן סינמה וברטראן לדלזייר – הנספח לנושאי קולנוע במכון הצרפתי בישראל, להציג מבחר סרטים ההעוסקים בעולמם של ילדים ומתבגרים, יחסי הורים וילדים ועוד. כזה הוא סרטו של מישל בוז'נה הלב בברייל סיפור אהבה ראשונה והקרבה בין ילדים. קורניש קנדי של דומיניק קבררה המציג את סיפורם של מתבגרים בעיר מרסיי, על גבול עולם הפשע. הסרט המורה של הבמאית הלן אנגל המספר את סיפורה של מורה בבית ספר יסודי המתמודדת עם תלמיד שנזנח על יד אמו, ועם תלמיד בכיתתה שהוא הבן הפרטי שלה. השמיים יחכו סרטה של מארי-קסטי מציג את סיפורן של סוניה בת ה-17 ומלאני בת ה-16 המנסות להצטרף לכוחות איסלמיים קיצוניים בעקבות התאהבות באינטרנט. הלהיט האחרון של השחקן עומר סי שהביא מעל לשלושה מליון צופים בצרפת, מחר הכל מתחיל העוסק באב המגדל את בתו לאחר שאמה השאירה בידיו את התינוקת.
בשם בתי של ונסן גארנק על אב היוצא למצוא את האשמים במותה של בתו האהובה, הסרט הדוקמנטרי פולין מתנתקת העוקב אחר שנתיים בחייה של נערה במשפחה לא שגרתית. כמו כן, יוקרן בעותק משוחזר, סרטו הקצר הקלאסי של ז'אן ויגו אפס בהתנהגות משנת 1933 במסגרת תוכנית סרטים קצרים.ז'אן פול בלמונדו – 60 שנות קולנוע
השנה מציין השחקן זאן פול בלמונדו, 60 שנות קריירה. לכן יקיים הפסטיבל מחווה מיוחדת במסגרתה יוצגו שלושה מסרטיו האהובים בכל הזמנים, הקומדיה של פיליפ דה ברוקה האיש מריו, סרטו של ראפנו חתונת השנה 2, וגם שיתוף הפעולה השני שלו עם ז'אן לוק גודאר פיירו המשוגע. בשנותיו הרבות כשחקן הופיע בלמונדו בן ה-83 בעשרות סרטים והצגות ועבד עם גדולי הבמאים בהם, גודאר, אלן רנה, מלוויל, טריפו, סוטה, ללוש, ז'ראר אורי ועוד. 

בין הסרטים הנוספים שיוקרנו בפסטיבל: 
  • סרטו הדוקומנטרי של הבמאי ברטראן טבנייה "מסע לקולנוע הצרפתי". זוכה פרס הלומייר ומועמד לסזאר. מבע מלהיב של הבמאי הנודע לחמישים שנות קולנוע דרך סקירה של הסרטים ויוצרי הקולנוע שהשפיעו על חייו, שחקנים במאים ומלחינים. 
  • פלנטריום - הסרט האחרון שעשתה נטלי פורטמן בצרפת לפני שחזרה לארצות הברית עם בעלה ומככבת בו לצד הכוכבת העולה לילי רוז דפ, שתי אמריקאיות בפריז של שנות השלושים מוזמנות להופיע בסרט שאפתני ונסחפות במערבולת של קולנוע מבלי להבחין במה שעומד להתרחש באירופה באותה עת. 

  • האודיסאה - סיפורו של חוקר הימים ז'אק איב קוסטו,  בהשתתפות למבר וילסון, אודרי טוטו, פייר ניניי ובנז'מן לאברן. 
  • סזאן ואני - סרטה המעניין של דניאל תומספון  יוצר שני מפגשים, מצד אחד בין הצייר פול סזאן והסופר אמיל זולא ומצד שני מפגש בין שני שחקנים נפלאים גיום גליין וגיום קנה. 
  • זה רק סוף העולם - סרטו המדובר של קסבייה דולן, עם שרשת כוכבים מרשימה, ונסן קאסל, גספר אוליאל, נטלי ביי וליאה סדו, גם סרט זה מועמד לפרסי סזאר רבים. 
  • רופא הכפר - הדרמה המרגשת בכיכובו של פרנסואה קלוזה. 
  • איש המכירות - דרמה אנושית על יחסי אב ובן. ועוד מבחר סרטים נוספים.

הפסטיבל ה-14 יוצא לדרך. אתם באים?

שלכם, יורם בר-סלע


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מוזמנים להשאיר את תגובתכם, כאן