15.9.2012

שי לילדינו – תרבות לילדים בקיבוצים


קסם אנלוגי בעולם דיגיטאלי. זוכרים את תיאטרון הבובות של הונזו מגבעת חיים? הופיע אצלכם בגן? ואת פנס הקסם שבו הייתה הגננת מסובבת גלילי נייר ארוכים הנושאים על נייר פרגמנט את ציוריה שלה, ומלווה את הציורים בסיפור מרגש? עבורי היה בפנס הקסם הזה קסם רב, וחזרתי ובניתי לעצמי כמה כאלה במשך שנות ילדותי. 

הונזו (דוד בן שלום) ותיאטרון הבובות (המלך בור), גבעת חיים

שנה חלפה, שנה באה...

בערב ראש השנה, נפתחה במשכן לאמנות בקיבוץ עין חרוד (מאוחד), תערוכה חדשה המתעדת כ-4 דורות של תרבות לילדים בקיבוצים.  מה עשו מורים וגננות, מסגרים, נגרים, ציירים, תופרות, מאיירים, משוררים, סופרים, וסתם הורים יצירתיים ובעלי יוזמה, כדי להעשיר את החוויה התרבותית בקרב ילדי הקיבוצים. התערוכה "שי לילדינו" מהווה חוויה מרגשת לבני הדורות שנהנו מהיוזמות של חברי הקיבוצים, שהדהדו גם בגני הילדים ובבתי הספר העירוניים.
אוסף משכן לאמנות עין חרוד

פנטזיה בקיבוץ

בתערוכה, נחשפת בראשונה תרבות פנימית עשירה לילדים שגדלו והתחנכו בקיבוצים במשך שלושה וארבעה דורות. רעיונות בתחומי האדריכלות, האופנה, הקשר אל הטבע והחצר, האמנות, המשחק והצעצוע, הספרות, התיאטרון, הבובטרון, הקולנוע והחג. אוסף נדיר של סרטים נדירים בפנסי קסם, שחלקם, פאר הנגרות וחלקם אלתור מרתק מארגזי חלב. מתקנים למגרש משחקים מעשי רתכות להתפאר. צעצועים יצירתיים, בובטרונים להפעלה עצמית – כל אלה ועוד נוצרו עבור ילדי הקיבוצים החל בשנות ה-20  למאה ה-20 ועד ימינו.

התערוכה והספר המלווה אותה, מעלים שאלות על משמעות השיתוף בחינוך, על מעורבות בולטת של הקהילה בחינוך הילדים, ועל תרומתו של המבוגר לעיצוב הסביבה התרבותית בה גדל דור העתיד, שאלות העולות כיום לדיון בתאוריות חינוך עכשוויות. על עינת אמיתי-אוצרת התערוכה

בת קיבוץ גשר, דוקטור למדעי המחשב בהשכלתה, היא אספנית וחוקרת של תרבות לילדים בקיבוצים. הספר המלווה את התערוכה, הוא פרי מחקר של ארבע שנים, במהלכו תיעדה עינת את המחקר בראיונות אישיים, באיסוף מקורות מידע כתובים ובאיסוף חפצים מארכיונים קיבוציים ומאנשים פרטיים ברחבי הארץ. 

חוויה. לא להחמיץ

אם אתם אנשי חינוך, סופרים, משוררים, אדריכלים או מעצבי משחקים ומגרשי שעשועים, בטוח שתמצאו רעיונות והשראה בתערוכה. וגם אם לא, זו הזמנות נדירה לראות כל כך הרבה יוזמה ויצירה במגוון עשיר של תחומים, ויחד עם זה, להתרפק על זכרונות הילדות שלנו ולחוות מחדש את המשחקים שכולנו גדלנו עליהם. 

לפרטים על שעות פתיחת התערוכה – הקליקו לאתר המשכן

שלכם,

יורם בר-סלע 


נשמח לשמוע את דעתך על הנושא, ניתן להשאיר תגובה, ממש פה למטה בבלוג או ברשתות החברתיות.

לקבלת עדכון על כל פוסט חדש שעולה - צרפו את "תרבות אנד דה סיטי" לחברים שלכם-

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מוזמנים להשאיר את תגובתכם, כאן